marmaris yeni sayfa
27-11-2020 17:09 Kategori: EKONOMİ

Tekel bayileri kapama saatlerine isyan etti

Tekel bayileri kapama  saatlerine isyan etti
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan yeni tedbirler en çok esnafı vurdu. Yüzde 50 ciro kaybı yaşayan, kirasını ödeyemeyen, dükkânından çıkarılmak istenen esnaf dertli. Satış saatleri 10.00 ile 20.00 arasına çekilen tekel bayileri de büyük darbe yedi. Bayiler, kısıtlamayı “salgın bahanesiyle yaşam tarzına müdahale” olarak nitelendiriyor..

 

 

 

Büyük bir hızla tırmanışa geçen koronavirüs vaka sayısıyla birlikte daha sert kısıtlama uygulamalarının hayata geçirilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Tekel bayi işletmecileri 22.00 olan kapanış saatlerinin 20.00’ye çekilmesine tepki göstererek, yapılanın yaşam tarzına müdahale olduğunu söyledi. Adım başı kurumsal firmaların açtığı süpermarketlerin etkisiyle zaten tükenme noktasına gelen tekel bayi ve bakkal işletmecileri kapanmalarının iki saat öne çekilmesine isyan etti. İşletmecilerin yanı sıra, bazı Marmaris yaşayanları da sosyal medya hesaplarında,  iki saat önce kapanmaya tepki gösterdi. Bazı sosyal medya kullanıcıları “ Virüs saat mi bakıyor bunların düşüncesi nedir?” ve “Saçma bir karar daha” yorumları yaptı.

TEKEL BAYİ VE BAKKALLAR İSYANDA

Tepe mahallesindeki tekel bayi ve bakkallarla yaptığımız görüşmelerde kısıtlama saatlerinin saçma olduğuna yönelik görüşlerine vurgunu yaptı. İsmi ve işletmeleri bizde gizli işletmeciler, özetle şu ifadeleri kullandı: “Sizlerin de bildiği gibi konuştuğumuzda acaba hıfzıssıhha ekibi veya polis gelir mi diye korku var. Bunun amacı virüs ile mücadele değil yaşam hakkına müdahaledir. Tamamen alkollü içki alınmasın, satılmasın düşüncesi mevcut. Dükkânımı sabah 10’da açıyorum. Saat 09.00’da virüs var, 10.00’dan sonra yok. Alkol satmayan yerlerde virüs yok, alkol satan yerlerde virüs var bir intiba oluştu. Restoran ve kafeler paket servis yapabiliyor ama biz yapamıyoruz. Pandemiden önce yaptığımız ciro yarı yarıya düştü. Şimdi bir de saat yasağı koydular, yarının yarısı da gitti. Vermiş oldukları krediyi nasıl ödeyeceğimizi bilemiyoruz. Hükümetin almış olduğu yanlış karar doğrultusunda batmaya doğru gidiyoruz. En azından paket servise izin versinler. Biz bakkal ve tekel bayileri kuralsız insanlar değiliz. Sadece ekmeğimizi kazanıp vergimizi, kiramızı borç yapmadan ödemek istiyoruz. Bu alınan tedbirlere baktığınızda kime sorarsanız sorun tutarsız diyecektir.

BIRAKIN PAKET SERVİSİ YAPILSIN

İşlerimiz çok kötü. Akşam 20.00 sınırlaması getirildi ama zaten müşterimiz yoktu. İnsanlar o saatte evlerine gidiyor. Artık eskisi gibi değil. Esnafın ayakta kalmasını sağlayacak adımlar beklerken tam tersi oluyor. 20 yıldır ilk defa kiramı ve borçlarımı ödeyebilecek miyim onu düşünmeye başladım. Yiyecek ve içecek satan mekânlar paket servisi yapıyor. Bu mekânlarda alkol de var. Müşteri isteyince götürülüyor. Bırakın da bizde paket servisi yapalım. Arasınlar ne istiyorlarsa korona virüs tedbirlerine uyarak ayaklarına getirelim.  İnsanlar sabahın köründe kalkıp alkol almaz. Alkol satışı genellikle akşam saatlerinde olur. Vergi yüksek, sık sık da zam geliyor. İnsanlar sahte içkiye yöneliyor. Corona virüsü salgını döneminde yüzde 60 müşteri kaybettik. Eskiden dolaplar boşalırdı. Şimdi iki kasa bira sattığımda mutlu oluyorum. ‘Kuruyemiş’ yazan yer saat 20.00’den sonra açabiliyor ama hem kuruyemiş hem alkol satışı yapıyorsa açamıyor. Alkol satan esnafı eziyorlar. Bu hükümet gitmediği sürece biz ne konuşsak boş. Bu yasak alkol karşıtlığından kaynaklanıyor. Esnafı ve vatandaşları düşük faiz aldatmacalarıyla bankalardan kredi aldırmakla çözüm olmuyor. Önümüzü göremiyoruz. Seneye her şey iyi olacak deseler tamam susalım ve kredi çekelim. Yarın ne olacağımız belli değil. Sayın Marmaris Ticaret ve Esnaf Sanatkârlar Odası sizlerin bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.”

Ali GÜNDOĞAN

 

 


Bu haber 1912 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER EKONOMİ HABERLERİ