marmaris yeni sayfa
09-08-2019 11:27 Kategori: GENEL

AKANTUS (Acantus) VE TÜRLERİ

AKANTUS (Acantus) VE TÜRLERİ
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"19 Temmuz 2019 Cuma günkü bizim de arada bir yazdığımız ‘Marmaris Yeni Sayfa yerel gazetemizde ‘Kaktüsün ilk defa çiçek açtığını görenler şaşırdı’ başlıklı yazıyı ilginç buldum ve okudum. Anılan yazıda Sayın Salih Akdağ konuya bir yorum eklemiş. Bu bitkinin Kaktusgillerden olduğunu, botanikte ‘Agave’ bitkisi veya yerel adla ‘Sabır’, ‘Deve Dileni ‘ de denildiğini söyleyerek bilinen kaktüs bitkisinin çiçek açması hakkında yorumda bulunmuş."

Ege ve Akdeniz Bölgemizde kaktüs türünden değişik türde bitkiler var. Tititanlardan çok tanrılı dönemleri de içine alan perspektif içinde mitolojik öykülere girmiş, başta insan olmak üzere değişik tür ve adlarda canlı ve bitkiler var. Zengin bir kültür ve coğrafyada yaşıyoruz diye bu yönden de şanslı olduğumuzu her zaman söyleriz.

Mit’e göre İnsanoğlu daha ateşi bilmez, ondan yararlanmazken Prometeus tanrıların yaşamakta olduğu düşünülen Olympos Dağına davet edilir. Orada tanrı ve tanrıçaların ateş yakarak ısınmakta olduklarını görür. Fırsat kollayarak bahçeye çıkarak Acantus bitkisinden bir dal kopararak ocaktaki korlardan taç yaprağa sararak dünyaya kaçırır. Bu sayede insanlık ateşten yararlanmaya başlar. Başlar ama Prometeus’da başına iş açar, Kafkas Dağlarında elleri bağlı olarak akbabalara her gün ciğerlerini, iç organlarını yem olarak sunar. Hikâye uzun, merak edenler internetten okuyabilirler. Bizim konumuz Acantus veya aynı familyadan bitkilerin yöremizde çok oluşu.

Bizim barakamızın da bulunduğu,  Karacasöğüt Karaca Mahallesi deniz kıyısına yakın bir tarlada bundan takriben 35 yıl önce bir deve dikeni vardı.  Hatta çiçek de açmıştı. Adeta bir abide ağaçtı. Tarlayı sürenler

Önce bu bitkiyi yakmak istediler, yakamayınca kolunu, kanadını kesip ortadan kaldırdılar. Oysa bu endemik ve tarihi, mitolojik karakteri olan bu ağaç korunmalıydı. Bu tür kaktüslerin Roma ve Bizans dönemlerinde özellikle Avrupa ülkelerinin Akdeniz Kıyılarında varlığı ressam, heykeltıraş ve güzel sanatlarda uğraşanlara adeta model olmuşlar. Ateşi insanlara taşımada büyük rol oynamasından da dolaylı da Prometeus ünlenmiş, saygınlık kazanmış. Bunu biz de yapıyoruz sayılır. . Marmaris Bayır köyümüz meydanındaki Ulu Çınar ağacımız takriben iki bin yaşındadır. Panaroma Köy turlarında burayı ziyaret ettiğimiz de ağacın çevresini 3 defa dönmenin dilek ve adaklara olumlu yanıt vereceğine sadece biz değil, turistlerimiz de inanıyorlar. Böylesine ziyaret yerlerini çoğaltmalıyız. 

Anıt ağaç, orman ve bitki örtümüzü özellikle yangınlara, sonra sel ve erezyonlara karşı koruyalım. Piknik alanlarını terk ederken arkamızda atık bırakmayalım. Bırakanlar olmuşsa mutlaka toplayalım. Yollara dâhil, ormanlık yerlerde sigara içmeyelim. Yangınlarda sadece ağaçlar yanmıyor, tarih ve kültür de yanıyor.

Erol Uysal                         


Bu haber 471 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ