marmaris yeni sayfa
27-01-2020 11:01 Kategori: GÜNDEM

Seyyar ustalara dikkat

Seyyar ustalara dikkat
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"MARMARİS’te kış aylarında türeyen seyyar inşaat, elektrik ve çeşitli ev tamir ustalarına dikkat. Hiçbir vergi mükellefi olmayan, şehir dışından gelerek denetim olmadığı için vatandaşları rahatlıkla mağdur eden sözde ustalar her geçen gün artıyor. "

Sonbahar ve kış mevsiminde inşaat işlerinin arttığı Marmaris’te, bazı seyyar tabir edilen inşaat ve tamir ustaları vatandaşı mağdur etmeye başladı. Şehir dışından gelerek sosyal medya hesaplarında “Deneyimli ve ucuz ustalar” adı altında reklamlarını yapan kişiler, hem işlerini eksik yapmakta hem de vatandaşı maddi olarak zarar uğrattığı sıkça konuşulan konulardan biri oldu. Vergi kayıtları ve mesleki belgeleri olmayan bazı ustalar ile ilgili ciddi duyumlar ulaşmaya başladı. İsmi bizde saklı mağdur yaşlı bir kadın, tanıdığı vasıtasıyla evinin tamiri için anlaşıp parasını verdiği usta işini yapmadığı gibi telefonlara da cevap vermediği öne sürüldü. Adli kolluk kuvvetleri vatandaş arasında “alacak-verecek” konusuna karışmadığı için yaşlı kadın mağdur olduğu iddia edildi. Bunun gibi birçok örneğin yaşandığı ilçe merkezinde yetkililer belgeli ve firmalarla çalışan ustalarla sorunlarını gidermeleri önerildi. Denetimin yapılmadığı sektörde ustayım diye ilçe merkezinde dolaşan bazı kişiler vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. Tüketici hakları konusunda uzman avukatlarla yaptığımız görüşmede vatandaşların dikkat etmesi gerekenleri anlattı. Öncelikle bu tür bir alışverişe girildiğinde mutlaka yanınızda birden fazla şahit olması gerektiği vurgulandı. Tanıdığınız veya bir firmanın ustası dahi olsa mutlaka fiş veya bir yazılı anlaşma yapılması gerektiğini kaydedildi. Vatandaşların tüketici hakları heyetinden mağduriyetlerinin giderilmesi için yazılı anlaşma veya tanıklar çerçevesinde usta ile anlaşılması önerildi. Vatandaşların ustalarla ile hakaret-tehdit içeren mesajlar atmamalarını aksi takdirde mağdur iken şikâyet halinde suçlu durumuna düşebileceği ifade edildi.

YETKİSİZ VE BELGESİ ELEKTRONİK EŞYA SERVİSCİLERİNE DİKKAT

Elde ettikleri cep telefon numaralarını arayan bazı kişi ve kişiler, “ Cebinize uygun bir günde klima tamiratı ve temizlemesi” yapıyoruz diye aranma sayısında her geçen gün artış yaşanıyor. Yetkililer, belgesiz ve yetkisi olmayan kişilere asla itibar etmemelerini,beyaz eşya veya elektronik ürünleri tescilli servislere tamir etmeleri konusunda uyardı.

Arzu SARITAŞ


Bu haber 393 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ