marmaris yeni sayfa
27-11-2020 17:07 Kategori: GÜNDEM

Ulaşımda HES kodu 1 Aralık’ta başlıyor !

Ulaşımda HES kodu  1 Aralık’ta başlıyor !
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Toplu taşıma araçlarını kullananlar dikkat.. Muğla genelinde, ilgili kartlarına 30 Kasım’a kadar HES tanımlaması yapmayanlar, 1 Aralık’tan itibaren toplu taşıma araçlarına binemeyecekler..

 

Corona virüsle mücadele kapsamında geçtiğimiz 30 Eylül’de yayınlanan genelgeyle şehir içi toplu ulaşım araçlarında HES kodunu zorunlu hale getirileceği duyurulmuştu. Belediyelerden şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemlerinin, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre hale getirmesi istenmişti.

 

Entegrasyon ile Covid-­19 tanılı ya da temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacağına dikkat çekilmişti.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi, söz konusu entegreyi tamamlandığını, vatandaşların HES kodu tanımlama işlemlerini 30 Kasım 2020 Pazartesi günü bitimine kadar internet üzerinden yapılabileceklerini açıkladı. Konuyla ilgili hazırlanan basın bülteninde, gerekli tanımlamayı yapmayanların 1 Aralık 2020’den itibaren toplu taşıma araçlarına binemeyeceklerinin altı çizildi. Bültende, tanımlanın nasıl yapılacağı konusunda şu bilgiler verildi:

 

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan toplu taşımalarda HES kodu uygulaması Muğla’da da uygulanmaya başladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Covid-19 salgınına karşı mücadele kapsamında, toplu taşımada kullanılan Muğla Kart ile HES sisteminin entegrasyon çalışmalarını tamamladı. Yapılan yazılı açıklamada vatandaşlara konuyla ilgili şu bilgiler verildi:

KARTINIZI NASIL TANIMLAYACAKSINIZ?

“Toplu taşıma kullananların  Muğla Kartlarını “hes.mugla.bel.tr” sayfasından ilgili alanları eksiksiz doldurarak kişisel seyahat kartları, bayilerden alınan tam seyahat kartları, 2 dolumluk Seyahat kartları ile temassız banka ve kredi kartlarına HES kodlarını tanımlayabilecektir. HES kodu tanımlama işlemleri 30 Kasım 2020 Pazartesi günü bitimine kadar yapılabilecektir.

Toplu taşıma kullanan yurttaşların öncelikle Muğla Büyükşehir Belediyesi https://hes.mugla.bel.tr” web adresine girilerek, sayfadaki üç seçeneğin doldurulması gerekmekte, HES kodunuz varsa ilk kısma HES kodunun girilmesi, henüz HES kodu edinmemişseniz öncelikle e-Devlet veya Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodunuzun oluşturulması gerekiyor. İkinci kısımda T.C. kimlik numaranızı veya pasaport numarasının yazılıp, üçüncü kısımda ise toplu taşıma araçlarında kullandığınız ödeme yöntemine göre ulaşım kartınızın arka yüzünde bulunan bayiden alınan tam ve kişiselleştirilmiş ulaşım kartı numarasını veya 2 Dolumluk Kart numarasını girmeniz, ayrıca ödemelerini temassız banka ve kredi kartı ile ödemek isteyen vatandaşların ise Kredi Kartı Numarası girilerek işlem tamamlanmış olacaktır.”

HES TANIMLAMASI YAPMAYANLAR BİNEMEYECEKLER

HES tanımlaması yapmayanlar ile virüs tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olanların toplu taşıma aracına binmeye kalkışması halinde yaşanacaklar ise şu sözlerle aktarıldı: HES kodu tanımlı kartlar ile ulaşım uygulaması 01 Aralık 2020 Salı gününden itibaren başlayacak ve HES kodu tanımlı olmayan kartlarla toplu taşıma araçlarına biniş yapılamayacaktır. Böylelikle Covid – 19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlara ait kişiselleştirilmiş seyahat kartları izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid – 19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgilerinin, gerekli idari yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa suç duyurusunda bulunulması için İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Valilik veya Kaymakamlıklarla paylaşılacaktır.”

Nur DÜZEN

 


Bu haber 1804 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ