YENİSAYFA TV
10-05-2019 09:59 Kategori: İNSAN

Skandal görüntü sonrası yarışlardan men cezası

Skandal görüntü sonrası yarışlardan men cezası
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris İlçesi’nde geçtiğimiz hafta sonu yapılan Uluslar arası Aguamasters Açık Deniz Yüzme Yarışları’nda 1,5 kilometrelik parkur sonunda 40 yaşındaki eski milli yüzücü Tolga Öcal’ın genel klasmanda kendinden önce bitirmek üzere olan 13 yaşındaki Seyfi Diker’i denizden çıkarken itmesi sosyal medya da büyük ses getirdi."

1-5 Mayıs tarihleri arasında medya sponsorluğunun CNN Türk ve Hürriyet Gazetesi’nin üstlendiği Marmaris’in İçmeler Mahallesi’nde gerçekleşen 1500 metre açık deniz yarışmasında ilginç olay yaşandı. Uluslar arası Aguamasters yüzme yarışlarının geçen hafta Pazar günü öğle saatlerinde düzenlenen açık deniz yüzme yarışı finalinde Denizli Yüzme Spor Kulübü’nden 13 yaşındaki Seyfi Diker, parkuru en önde tamamlayıp sudan birinci çıktı. Bu esnada 40-44 yaş kategorisinde yarışan ve aynı organizasyonda daha önce birçok genel klasman şampiyonluğu bulunan Üsküdar Su Sporları yüzücüsü Tolga Öcal, finiş çizgisinde sudan hemen önünde çıkan kendisinden 27 yaş küçük sporcuya çarparak düşürdü.

Yarışmayı takip eden hakemler Öcal’ın hareketinden dolayı diskalifiye etti. Seyfi Diker de 22.01'lik dereceyle hem kendi kategorisinde hem de tüm yaş grubundan sporcuların yer aldığı genel klasmanda şampiyon ilan edildi.

OLAYI YAPAN YARIŞMACI 1 YIL YARIŞMALARDAN MEN EDİLDİ

Olayın yaşandığı anların sosyal medyada yer alması ve yapılan eleştiriler üzerine Uluslar arası Aguamasters Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Demirel DHA kamerasına açıklama yaptı. İstenmeyen bir hareketi yapan Tolga Öcal’ın bir yıl süreyle yüzme yarışlarından men edildiğini söyleyen Demirel, “ 10 yıldır düzenlediğimiz organizasyonlarımızda ilk defa böyle üzücü bir olayla karşılaştık. Bundan sonra böyle bir olayın olmaması için gerekli tedbirlerimizi aldık. 13 yaşındaki yüzme sporuna gönül veren Seyfi Diker ve ailesiyle görüşmemiz oldu. Tolga Öcal’ın diskafiliye olması ve bir yıl yarışlardan men edilmesine üzüntü duyduklarını söyledi. 13 yaşındaki kardeşimizin bu tutumundan dolayı kendisini Aguamaster Fair Play ödül adayları arasına kattık. Havanın lodos olması ve lodosun etkisiyle kumların sahili aşındırmasıyla finiş parkurunda tepecikler oluşmuştu. Tolga Öcal Arkadaşımız havanın bozuk olmasına rağmen sağına soluna dikkat etmesi lazımdı. Yarışma talimatları açık. Bunun karşılığı var. Hakemlere veya rakip sporculara bir centilmenlik dışında bulunan sporcular yarış dışı kalır. Hakem komitesi anında kararı verdiler. Hızlı hareket edilmesi gerekiyordu hem açık yaş hem de yaş kategorisinde sıralamayı etkilerdi. 3 dakika da her şey karara bağlandı” dedi.

BABA DİKER, “KURUL ADİ LKARARINI VERDİ”

Baba İbrahim Diker hem sosyal medyadan hem de Aguamaster Yönetim Kurulu’na yaşanan gelişmeyle ilgili yazı paylaştı. “Arena Aquamasters Şampiyonaları, oğlum Seyfi Diker'in,  son 3 şampiyonasında büyük bir heyecan ve istekle katıldığı, ailesi ve antrenörleri olarak çocuklarımızın Açık Su Yüzme konusunda gelişimine katkısı olduğunu düşündüğümüz ve 

takdirle izlediğimiz tek organizasyondur. 5 Mayıs tarihindeki 1.500 Metre bitişinde talihsiz bir olay cereyan etti. Ancak Hakem Heyeti ve Organizasyon yetkilileri böyle bir durumda yapılması gereken adil ve dürüst tüm kararları anında aldılar ve uyguladılar. Seyfi kendi yaş kategorisinde 1.lik madalyasını aldı,  diğer master sporcu da yarıştan diskalifiye edildi. 

Aquayouths kategorisinde yarışan sporcuların Açık Yaş Genel Klasmanında yer almadığı hususunda bilgi eksikliğini bu vesile ile gidermek isterim. Oğlumuzun herhangi bir şekilde hakkının yenmesi gibi bir durum söz konusu değildir” dedi.

Küçük yarışmacı Seyfi Diker ile beraber çektirdiği fotoğrafı paylaşarak özür dileyen Tolga Öcal, “ Hava çok kötü ve finiş parkurundan toprak birikmesi vardı. Gözlüğüm buğulu ve kendim düşmek üzere idim. Kardeşimizi göremedim ve isteyerek çarpmadım” dedi

 

Ali GÜNDOĞAN


Bu haber 2250 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER İNSAN HABERLERİ