Muğla
DOLAR18.8196
EURO20.5059
ALTIN1159.4

CHP’Lİ GİRGİN:  MUÇEV GELİRLERİ NERELERE HARCANIYOR?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’Lİ GİRGİN:  MUÇEV GELİRLERİ NERELERE HARCANIYOR?
Abone ol

 

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin Gelir Vergisi Kanunu’nda değişiklik içeren torba kanun görüşmelerinde Sayıştay raporları üzerinden MUÇEV gelirlerini sordu. CHP’li Girgin, “Sarıgerme, Dalyanağzı ve İztuzu gibi alanların da bulunduğu Muğla ili genelindeki 14 korunan alanın işletme hakkı yetkisi MUÇEV'e verilmiştir. 2014 yılından bu güne kadarki MUÇEV’in gelirleri ne kadardır?” dedi.

 

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin Gelir Vergisi Kanunu’nda değişiklik içeren torba kanun görüşmelerinde Sayıştay raporları üzerinden MUÇEV gelirlerini sordu. CHP’li Girgin şunları söyledi: “MUÇEV, 29 Mart 2014'te yapılan yerel seçimlerin hemen ardından 4 Nisan tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği arasında yapılan bir protokolle kurulmuş, ardından da 28 Mayıs tarihinde yapılan bir sözleşmeyle aralarında Sarıgerme, Dalyanağzı ve İztuzu gibi alanların da bulunduğu Muğla ili genelindeki 14 korunan alanın işletme hakkı yetkisi MUÇEV'e verilmiştir.

Sayıştay’ın 2021 yılı denetim bulgularında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tasarrufuna bırakılan, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlara ilişkin kullanma izni verilmesi veya kiraya verilmesi işlemleri sonucu elde edilen gelirlerin genel bütçe tarafında takip ve tahsil edilmesi gerekirken Bakanlık Döner Sermaye İşletmesi tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir.

22 MİLYON LİRA PARA NERELERE HARCANDI?

Sayıştay raporlarına göre 2021 yılı içerisinde bu kapsamda elde edilen 22 milyon 646 bin 715 TL gelir, genel bütçeye kaydedilmesi gerekirken Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün bütçesine gelir kaydedilmiştir. Bu bağlamda birkaç soru sormak istiyorum.

MUĞLA’DAN NE KADAR TAHSİLAT YAPILDI?

Sayıştay raporlarında tespit edilen ve Bakanlık tarafından takip ve tahsil edilmesi gereken gelirlerden Muğla ilimizde ne kadar tahsilat yapılmıştır?

Tahsil edilen gelirler Bakanlık genel bütçe hesabına mı, yoksa Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü hesabına mı tahsil edilmiştir?

2014 yılından bu güne kadarki MUÇEV’in gelirleri ne kadardır?

YEREL YÖNETİMLERE TAHSİS EDİLMELİDİR

2014 yılından bugüne Muğla ilimizde MUÇEV Limited Şirketine verilen yerlerin kira gelirleri Bakanlık hesabına mı, yoksa Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü hesabına mı aktarılmıştır?

    Sayıştay raporlarında tespit edilen ve Bakanlık tarafından takip ve tahsil edilmesi gereken gelirler Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü veya Bakanlık tarafından nerelere harcanmıştır?

 Son olarak, kıyılarda kamu yararının sağlanması için esas olan kıyı şeritlerinin yerel yönetimlere tahsis edilmesidir, bu konuda Bakanlığın bir çalışması var mıdır?

  Girgin 10 Ekim tarihi itibariyle konu hakkında yazılı soru önergesi de verdiklerini söyleyerek takipçisi olacaklarını belirtti.

MİKAİL ZEYBEK

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Otomobil sürücüsü ağır şekilde yaralandıÖnceki Haber

Otomobil sürücüsü ağır şekilde yaralandı

2023 TURİZMDE REKOR YILI OLACAKSonraki Haber

2023 TURİZMDE REKOR YILI OLACAK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar