Muğla
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55

CHP’Lİ GİRGİN: ÖĞRENCİLER BARINAMIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’Lİ GİRGİN: ÖĞRENCİLER BARINAMIYOR
Abone ol
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, yurtlarla ilgili eylemlere katıldığı gerekçesiyle bursları ve kredileri kesilen öğrencilerin, burs ve kredilerinin iade edilmesi, bütün burs ve kredilerin arttırılması çağrısında bulundu.

CHP’li Girgin şu açıklamalarda bulundu:  “Yağmur gibi sürekli gelen zamlarla artan gıda fiyatları, artan kiralar ve yetersiz yurtlar nedeniyle yaptıkları ‘Yurtsuzuz, Barınamıyoruz, Geçinemiyoruz’ eylemlerine katılan çok sayıda üniversite öğrencinin bursu ve kredisi kesildi. Haklarında soruşturmalar başlatıldı.

Demokratik taleplerini dile getiren öğrenciler, burslarının ve kredilerinin kesilmesiyle susturulmak istiyor. Eyleme katılan öğrencilerin bursu ve kredisini kesen iktidar, bütün öğrencilere parmak sallıyor:  “Siz de katılırsanız, sizinkini de keserim” diyor. Bu kabul edilemez. 

Bu eylemler suç değil, meşru, anayasal bir hak. Tek Parti Rejimi, hiçbir alanda hukuka riayet etmediği gibi, konu gençlerin muhalefeti olunca da etmiyor. Ancak biliyoruz ki, üniversiteler sorgulamanın, eleştirmenin mekânıdır. Öğrencilerin demokratik tepkilerde bulunması da doğaldır”

SORUN SOSYAL DEVLETE YARAŞIR BİR YURT SİSTEMİ OLMAMASI

“Asıl sorun, öğrencilerimizin insanca barınabileceği, sosyal devlete yaraşır bir yurt sisteminin olmaması. Bütçenin öğrencilerimizin sorunlarını çözmeye odaklanmaması. İktidarın önceliği gençler olsa, var olan yurtları iyileştirmek de, yeni yurtlar yapmak da çok zor değil. Ülkemizin bunun için yeterli kaynağı var.” 

KREDİ VE BURSLAR İNSANCA YAŞAYACAK BİR SEVİYEYE ÇIKARILMALI

“Bursları ve kredileri kesilen öğrenciler ile konuştuğunuzda, öğrencilerimiz ‘’Bizim için 800 lira büyük bir para, buna ihtiyacımız var’’ diyor. Bursların ve kredilerin öğrencilere karşı sopa olarak kullanılmasına son verilmesi gerekiyor. Kalacak bir yurt bulamadığı için, geçim derdiği yaşadığı için seslerini yükselten üniversite öğrencilerinin kesilen bursları ve kredileri hemen iade edilmelidir. Ayrıca burs ve kredilerini arttırmak, öğrencinin ve ailesinin bütçesine destek olmaktır. Önemli bir sosyal politikadır. Bütün öğrencilerimizin kredileri ve bursları insanca yaşayacak bir seviyeye çıkarılmalıdır”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK PARTİ’LİLER TAKSİCİLERLE SAHUR YAPTIÖnceki Haber

AK PARTİ’LİLER TAKSİCİLERLE SAHUR YAPTI

Marmariste minik futbolcular spora ara vermediSonraki Haber

Marmariste minik futbolcular spora ara v...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar