Muğla
DOLAR19.0434
EURO20.8521
ALTIN1213.4

GİRGİN YÖK MAĞDURLARININ SESİ OLDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GİRGİN YÖK MAĞDURLARININ SESİ OLDU
Abone ol

 

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM’de söz alarak yaptığı konuşmada YÖK 100/2000 Projesi kapsamında doktorasını yapan ve bitiren öğrencilerin sorunlarını gündeme getirdi. Girgin, “İlk seçimden sonra araştırmacılarımızı ‘Ne iş olsa yaparım’ çaresizliğinden kurtaracak, birikimlerini ülke için kullanmaları konusunda ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

 

 

 

 

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM’de söz alarak yaptığı konuşmada YÖK 100/2000 Projesi kapsamında doktorasını yapan ve bitiren öğrencilerin sorunlarını gündeme getirdi. Girgin konu hakkında bir de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Girgin yaptığı konuşmada şunları söyledi:   “YÖK 100/2000 Projesi kapsamında doktorasını tamamlayan doktor ziraat mühendisi diyor ki: ‘Birçok TÜBİTAK projesinde yer aldım, Avrupa Birliği projeleri kapsamında yurt dışı deneyimi edindim; ömrümü bilime harcadım. Birçok üniversitede ihtiyaç olmasına rağmen kadro alamıyorum. Akademide deneyim kazandım ve akademisyen olup ülkem için çalışmak istiyorum.”

YÖK 100/2000 doktora öğrencilerinin üniversitelerde istihdamını sağlamak için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, YÖK 100/2000 araştırmacılarının istihdamı için YÖK'le ilgili bakanlıklar arasında protokoller imzalanması, akademik çalışmaları devam eden YÖK 100/2000 doktora öğrencilerinin burslarının en azından asgari ücret düzeyine çıkartılması hususlarında bir çalışma var mıdır?”

Girgin Bakan Özer’e yazılı olarak şu soruları sordu:

1)YÖK 100/2000 Doktora öğrencilerinin üniversitelerde, kamuda ve özel kesimde istihdamını sağlamak için gerekli yasal düzenlemeleri yapacak mısınız?

2)Kamu kurumlarında (Bakanlıklar, Belediyeler, ARGE Merkezleri) istihdam için YÖK ile ilgili Bakanlıklar arasında protokoller imzalanarak araştırmacıların öncelikli tematik alanları doğrultusunda kamu kurumlarına kazandırılması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

3)Akademik çalışmalarına devam eden YÖK 100/2000 doktora öğrencilerinin burslarının en azından asgari ücret düzeyine çıkartılması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

 ‘NE İŞ OLSA YAPARIM’ ÇARESİZLİĞİ

Girgin, son olarak “İlk seçimden sonra araştırmacılarımızı ‘Ne iş olsa yaparım’ çaresizliğinden kurtaracak, birikimlerini ülke için kullanmaları konusunda ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

 

ARZU BARIŞKANER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MARMARİS’İN DEV ARŞİVİ KALEME ALINDIÖnceki Haber

MARMARİS’İN DEV ARŞİVİ KALEME ALINDI

BOL VİTAMİNLİ MİS KOKULU FESTİVALSonraki Haber

BOL VİTAMİNLİ MİS KOKULU FESTİVAL

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar