YENISAYFA
ASPAK
Muğla
DOLAR17.9649
EURO18.5026
ALTIN1033.5

İYİ Partili Ergun Kıyı Yönetmeliğindeki Değişikliği Sordu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İYİ Partili Ergun Kıyı Yönetmeliğindeki Değişikliği Sordu
Abone ol

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, 16 Nisan’da Resmî Gazete’de yayınlanan Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklikle ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Ergun, “Bakanlığınız tarafından yapılan bu değişiklik hangi kamu yararına istinaden yapılmıştır” dedi.

 

 

16 Nisan 2022 tarihli ve 31811 sayılı Resmî Gazete’de Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 9’uncu maddesinde değişiklik yapıldı. Söz konusu değişikliğe göre ilgili yönetmelikteki  “Kıyı Kenar Çizgisinin Onayı ve İlanı” başlığının altına, “Meskun olmayan ve henüz tapu iptal davası açılmamış hazine taşınmazlarının bulunduğu kıyı alanlarında veya 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu kapsamında Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ve/veya Turizm Merkezi ilan edilerek ilgili Bakanlıklarca kesin tahsis, kesin izin ve/veya üst hakkı verilmiş ve turizm işletmesi belgesi almış yapıların bulunduğu kıyı alanlarında; mevcut onaylı kıyı kenar çizgisine yapılan itirazların Valilik Kıyı Kenar Çizgisi Tespit Komisyonlarınca değerlendirilmesi sonucunda; bu alanların kıyı özelliği taşıyıp taşımadığının bilimsel ve teknik gerekçelere dayanarak hazırlanacak teknik raporda belirtilmek kaydı ile yeni bir kıyı kenar çizgisi tespiti yapılması” bendi eklendi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, 16 Nisan’da Resmî Gazete’de yayınlanan Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklikle ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Verdiği önergede, kıyıların Anayasa’nın 43’üncü Maddesi ile Kıyı Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca kıyıların herkesin eşit ve serbest kullanımına açık ve kamu yararına kullanılması zorunlu olan bir alan olduğunu anımsatan Ergun, “Anayasal ilke ve kanun çerçevesinde kıyıların kullanımında kamu yararı, gerek mülkiyet biçimi gerekse yapılanma ile ilgili kısıtlamalarla sağlanmaktadır” dedi.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNİN GEREKÇESİ NEDİR?

Kıyıların devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğunu ve mülkiyete konu olmayan bir konumda bulunduğunu vurgulayan Ergun, bu nedenle kıyılardaki yapılanma haklarının son derece kısıtlı olduğunu ve kıyı kenar çizgisi, kamu arazileri ve özel mülkiyete tabi araziler ile kıyı alanı arasındaki çizginin belirlenmesinin hayati bir mesele olduğunu ifade etti.

İYİ Partili Ergun, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a şu soruları sordu:

1. Bakanlığınız tarafından yapılan bu yönetmelik değişikliğinin gerekçesi nedir?

2. Bakanlığınız tarafından yapılan bu değişiklik hangi kamu yararına istinaden yapılmıştır?

3. Söz konusu değişiklikte Valilik Kıyı Kenar Çizgisi Tespit Komisyonlarına verilen kıyı çizgilerini yeniden belirleme yetkisinin kullanımında, Anayasa’nın 43’üncü Maddesi ve Kıyı Kanunu ile teminat altına alınan kıyıların herkesin eşit ve serbest kullanımına açık olması ilkesini ihlal etme riski bulunmaktadır. Söz konusu yetkilendirmeden sonra Valilik Kıyı Kenar Çizgisi Tespit Komisyonlarınca verilecek kararların Anayasa ve Kıyı Kanununun ilgili hükümlerini ihlal edip etmemesi ile ilgili Bakanlığınızca bir denetim mekanizması kurulacak mıdır?

MİKAİL ZEYBEK


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Köyceğiz Anadolu Lisesi Marsta yaşamı konuştuÖnceki Haber

Köyceğiz Anadolu Lisesi Marsta yaşamı ko...

ORTAK TANITIM ATAĞISonraki Haber

ORTAK TANITIM ATAĞI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar