YENISAYFA
ASPAK
Muğla
DOLAR17.9649
EURO18.5026
ALTIN1033.5

KABOTAJ BAYRAMI’NIN 96. YILI MARMARİS’TE KUTLANDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KABOTAJ BAYRAMI’NIN 96. YILI MARMARİS’TE KUTLANDI
Abone ol

 

 

Kabotaj Kanunu'nun kabul edilişinin 96'ıncı yılı Marmaris Atatürk meydanında yapılan törenin ardından Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Tuğamiral İbrahim Kurtuluş Sevinç denize çelenk koyarak tören sona erdi.

 

Türkiye'nin karasuları ve limanları arasında deniz taşımacılığı haklarını yabancıların kontrolünden kurtararak, bu hakları yalnızca Türk gemi ve vatandaşlarına tanıyan Kabotaj Kanunu'nun 96. yıl dönümü Marmaris'te kutlandı. Etkinlikte, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Aksaz Grup Komutanı Tuğramiral İbrahim Kurtuluş Sevinç, Marmaris Liman Bölge Başkanı Altuğ Kurban, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk, Marmaris Emniyet Müdürü Oktay Kapsız, Marmaris Sağlık Müdürü Dr. İmran İnce, Marmaris Sosyal İşler Müdürü Suzan Zift, İYİ Parti temsilcileri ve CHP temsilcileri katılım sağladı.

DENİZLER HEPİMİZİN

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Marmaris’te bir dizi etkinlik düzenlendi. Bayram dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, denizlerin temizliği konusuna vurgu yaptı. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 96. kez kutlandı. İlçenin yerel tarihinde çok önemli bir yere sahip Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kapsamında Marmaris Belediyesi bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Kutlamalar kapsamında Atatürk Meydanı’nda çeşitli yarışmalar düzenlendi ve Marmarisli yüzücüler “Temiz deniz, temiz dünya, temiz toplum” sloganıyla Aktaş’tan Atatürk Meydanı’na kulaç attılar. Ayrıca yüzücülere yelken kulübü sporcuları da yelkenleriyle eşlik etti.

TEMİZ DENİZ, TEMİZ DÜNYA

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay sözlerine şöyle yer verdi ‘’“Türk denizciliği binlerce yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. Kabotaj Kanunu da yabancı devletlerin deniz ticareti üzerindeki egemenliğine son vererek ulusal kalkınmanın temel taşlarından bir tanesi olmuştur. Son zamanlarda birçok yerde görülen müsilaj gibi çevresel felaketler denizlerimizin ne denli yaşamsal öneme sahip olduğunu göstermiştir. Bu çerçevede denizciliğin büyük öneme sahip olduğu Marmaris’te yaşayan herkesi ve ilçemize gelen misafirlerimizi denizlerimiz konusunda daha duyarlı olmalarını rica ediyorum. 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, deniz şehitlerini saygıyla anıyorum” dedi.

1 TEMMUZ DÖNÜM NOKTASIDIR

Marmaris Liman Bölge Başkanı Altuğ Kurban’ın konuşmasında ‘’ Hepimizin malumu olduğu üzere, Türk denizlerinde yük ve yolcu taşıma hakkının kapitülasyonlarla batılı devletlere verilmesinden sonra deniz ulaştırmasının büyük bir bölümü ile önemli limanların işletilmesi yabancıların elindeydi. Bu nedenle Türkler kendi denizlerinde ticaret yapamaz duruma gelmişlerdi, lozan antlaşması ile Türk denizlerinde gemi işletme hakkı Türklere bırakılmıştır, buna rağmen Kabotaj hakkının tam olarak uygulamaya konması 19 Nisan 1926 tarihinde TBMM’de müzakere edilerek kabul edilen Kabotaj kanununu sonrası 1 Temmuz 1926 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu kanunla Türk kara sularında yolcu ve yük taşıma hakkı sadece Türk gemilerine verilmiştir. Böylece Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendi kara sularında ve denizlerinde tam bağımsızlığı sağlamış ve Türk limanları arasında ki ulaşımın sadece Türk bayraklı gemilerle yapabileceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Denizler ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Denizi ve denizlerini iyi kullanan ülkeler diğerlerine göre daha başarılıdırlar, bunun farkında olan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle çıkarılan ve konuşmamda bahsetmiş olduğum Kabotaj kanunun önemi çok daha iyi anlaşılmaktadır. Cumhuriyetimizin kurulduğu günden başlayarak denizciliği Türkün büyük milli ülküsü olarak görmüş ve bu amaçla çalışmalar yapmıştır. 1 Temmuz Kabotaj kanunu Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren sadece Kabotaj bayramı olarak kullanmakla kalmamış aynı zamanda yelken, kürek ve yüzme yarışları ile renklendirilen coşkulu kutlamalar ile gerçek bir denizcilik bayramına dönüşmüştür. ‘’ dedi.

 

ATAKAN IŞIK

 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Anadolu Yıldızlar Ligi Rafting Türkiye Şampiyonası Köyceğizde başladıÖnceki Haber

Anadolu Yıldızlar Ligi Rafting Türkiye Ş...

Yüzerek Yunan adasına geçmeye çalışan FETÖ şüphelileri yakalandıSonraki Haber

Yüzerek Yunan adasına geçmeye çalışan FE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar