Muğla
DOLAR18.6422
EURO19.3402
ALTIN1048.5

YAŞAM KURTARMA ZİNCİRİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YAŞAM KURTARMA ZİNCİRİ
Abone ol

 

Marmaris’te Aile Sağlığı Merkezlerinde Yaşam Kurtarma Zincirinin Güçlendirilmesi projesi hayata geçirildi. Proje Turunç Mahallesi’nde yapılan eğitim ve “Acil Durumlar ve İlkyardım Semineri” ile tamamlandı.

 

Marmaris İlçe Sağlık Müdürlüğü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Marmaris Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü  tarafından, Aile Sağlığı Merkezlerinde Yaşam Kurtarma Zincirinin Güçlendirilmesi projesi hayata geçirildi. Proje Turunç Mahallesi’nde yapılan eğitim ve “Acil Durumlar ve İlkyardım Semineri” ile tamamlandı.

ACİL DURUMLARDA GÜVENDE OLMAYI SAĞLIYOR

Hayatı tehdit eden durumlarda sırayla yerine getirilmesi gereken basamaklardan oluşan yaşam kurtarma zincirinin etkin bir şekilde uygulanması hedeflendi. Bu sayede, hayatta kalma şansının arttırmasından hareketle başlatılan proje, Marmaris’te acil durumlarda daha güvende olmayı sağlamak için ilk adım olarak görüldü.

TEMEL YAŞAM DESTEĞİ EĞİTİMİ

Proje kapsamında şuana kadar Marmaris’te bulunan tüm aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık personeline, temel yaşam desteği güncelleme eğitimi ve OED (otomatik eksternal defibrilatör-otomatik kalp şok cihazı) kullanımı konusunda teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Ayrıca Bozburun, Söğüt ve Hisarönü Mahallelerinde halka yönelik ilkyardım farkındalık seminerleri gerçekleştirildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ile Marmaris İlçe Sağlık Müdürlüğü ortaklığında gerçekleşen projeye Özel Ahu Hastanesi de destek verdi. Projede Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Acar yürütücü ve eğitmen, Dr. Mustafa Yorgancı danışman ve eğitmen, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Eser Acar eğitmen ve Özel Ahu Hastanesi Tıbbi Hizmetler Müdürü Meral Ekinci eğitmen olarak yer aldı.

Halkın ilgiyle izlediği seminerlerden Bozburun Mahallesinde Selen Mete seminer sonrası şunları söyledi:

"Yaklaşık 1 yıl önce 3 yaşındaki oğlum şeker yerken nefes borusuna kaçtı. Panikle ne yapacağımızı şaşırdık. Bildiğimiz kadarıyla bir şeyler yapmaya çalıştık. Çok zor çıkarttık. Bugün anlıyorum ki şans eseri kurtulmuş. Bu yüzden İlkyardım çok önemli. Herkes İlkyardım öğrenmeli. En kısa zamanda İlkyardım sertifikası almak istiyorum. Acil durumlar ile her zaman, her yerde karşılaşabiliriz. Çok değerli bilgiler öğrendik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”

MİKAİL ZEYBEK


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ortopedi ve Travmatoloji Uzm.Op.Dr.Güngör “Tütünün zarar vermediği organ yok”Önceki Haber

Ortopedi ve Travmatoloji Uzm.Op.Dr.Güngö...

Orman emvali istifleme hizmeti alınacaktırSonraki Haber

Orman emvali istifleme hizmeti alınacakt...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar