USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Cumhuriyet Bayramında Cadılar Bayramı Kutladık 

17-07-2023

 

 

Geçtiğimiz haftasonu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladık. 99 yıldır Türkiye'de kadın ve erkeğin eşit, bağımsızlığın daimi, demokrasinin belirleyici,basının özgür, bilimin yol gösterici olmasının sebebi olan Cumhuriyetimizi.

 

Türk milletinin yaşadığı topraklarda sömürgeci güçler bir daha vatanı cetvelle paylaşmasın, kendi ülkesinde halk misafir olmasın diye Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere binlerce gazimizin, şehidimizin ,atalarımızın ilan ettiği Cumhuriyetimizi. Uğruna canlar feda olan Kurtuluş Savaşımızın nişanı olan hani.

 

100. Yıla bir adım kala kazançlar kadar kayıpların da kapımızda olduğunu bu kez daha sert bir tokatla yaşadık. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında, Türk bayraklarının yanında bal kabakları, kırmızı beyaz tertemiz giyinen  çocuklarımızın yanında simsiyah kıfayetleriyle vampirler, cadılar vardı. İstanbul, Bodrum başta olmak üzere birçok şehirde bu festivaller ne hikmetse kendi gününü 31 Ekim'i beklemeden yapıldı. "Cumhuriyet Bayramında Cadılar Bayramı da pekala kutlanır" diyenlere de düşünce özgürlüğünü Cumhuriyet tanımıştı ama saygı şırıngayla verilmediği ya da tepside hazır sunulamadığı için bunun bir saygısızlık ve Amerikan özentisi olduğunu idrak edemediler.

 

Bodrum'da gezerken birden bire kendimi içinde bulduğum bu kanımı donduran etkinliklerin TV'de magazin programlarına düşecek kadar sayısının çok olduğunu öğrenince üzüntüm katladı.

 

Dini bayramlar için tatil sitelerini gezen bizler, milli bayramlarımızın önüne de başka ülkelerden bayram devşirmeye başladık öyle mi? Üstelik benimsemek için anlamını bilmeye araştırmaya da gerek duymuyoruz.

 

"Halloween" yani bir başka deyişle 'Cadılar Bayramı' Hıristiyanlar tarafından kutlanan Pagan kökenli bir ritüeldir. Kışı karşılamak için kutlanıyor. 

 

Biz Türkler baharı kutlarız doğa canlanıyor diye. Şeker Bayramımızda en yeni güzel bayramlıklar ile kapı kapı şeker toplar çocuklarımız. Evlerimizde komşumuz olsun olmasın kapımıza gelen  tüm çocuklarımıza ikramlıklarımız vardır. 

 

Şeker Bayramında kapılar artık  çalınmadığı gibi  kullanılan kıyafetler ve yapılan ölçüsüz şakalar  dolayısıyla Hallowen Fobisi diye hastalığı da gelişen bayramı büyük bir sabırsızlıkla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında kutlayacak kadar duyarsız olabiliyor Türk ekranlarını dolduran ünlülerimiz, bu topraklarda parası bereketlenen zenginlerimiz..

 

Gazetecinin ödevi olanları kaydetmekmiş yaşarken çok heyecanlandınız Cadılar Bayramı özentileri vatandaşlarımız, yaptığınızın farkına varamadınız diyelim belki okuyunca yaptığınız edepsizliği kavrarsınız umuduyla yazıldı bu satırlar.

 

Veee bayramı bayram gibi yaşayan milyonlar sizler iyi ki varsınız. Sayınız artsın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız bir kez daha kutlu olsun.

 

Aşkımız daim olsun.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?