Muğla
DOLAR18.6406
EURO19.3195
ALTIN1047.3

Kur’an Kursu Öğreticileri “öğretmen” statüsüne kavuşturulmalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kur’an Kursu Öğreticileri “öğretmen” statüsüne kavuşturulmalı
Abone ol

 

Mil Diyanet Sen Marmaris İlçe Başkanı Sinan Çapar, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan Kur’an Kursu Öğreticilerinin, öğretmen statüsüne kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Çapar, “Kur’an Kurslarında Kur’an öğretenler artık “Öğretici” değil, “Öğretmen” statüsüne kavuşturulmalı, bunun için ne gerekiyorsa yapılmalı ve yıllardır istismar edilen bu konu gündemden kalkmalıdır” dedi.

 

 

Manevi İlkeli Liyakatli Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (MİL-DİYANET SEN), 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Mil Diyanet Sen Marmaris İlçe Başkanı Sinan Çapar, Kur’an Kursu öğreticilerinin her yıl 24 Kasım ‘Öğretmenler Günü’nü mahzun bir şekilde kutladığını dile getirdi. Sinan Çapar,  “Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan binlerce Kur’an Kursu öğreticisi her yıl 24 Kasım ‘Öğretmenler Günü’nü mahzun bir şekilde kutlamaktadır. Kur’an Kursu öğreticileri yetkililerimizin gözünde bir türlü “öğretmen” olamamıştır. ‘Öğretici’ kavramını kimler, nasıl ve niçin icat etmiştir doğrusu merak ediyoruz?

Aynı fakülteden mezun olan iki kişiden birine sırf Millî Eğitim Bakanlığında çalıştığı için “Öğretmen,” Diyanet’te çalıştığı için diğerine “Öğretici” unvanı verilmesi haksızlıktır, adaletsizliktir, komiktir ve Kur’an Kursu Öğreticilerimize adeta üvey evlat muamelesi yapmaktır. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkartılmış ama yaz kış demeden fedakârca görev yapan Kur'an Kursu Öğreticilerimiz üvey evlat bile kabul edilmeyerek adeta yok sayılmıştır. Kur’an kurslarında eğitim veren hocalarımızın unvanlarının Kur’an Kursu Öğreticisi değil Kur’an Kursu Öğretmeni olması gerektiğini her defasında vurguladık” dedi.

“ÖĞRETİCİ” DEĞİL, “ÖĞRETMEN” STATÜSÜNE KAVUŞTURULMALI

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan Kur’an Kursu Öğreticilerinin, öğretmen statüsüne kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Çapar sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan Kur’an Kursu Öğreticileri için 2013 yılında zamanın Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Onlara öğretmen unvanı vereceğiz” sözü hala ortada durmaktadır. Daha önce Devlet Bakanlığına bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığımız yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır.

Bu itibarla; Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Diyanet İşleri Başkanımıza çağrıda bulunuyoruz; Kur’an Kurslarında Kur’an öğretenler artık “Öğretici” değil, “Öğretmen” statüsüne kavuşturulmalı, bunun için ne gerekiyorsa yapılmalı ve yıllardır istismar edilen bu konu gündemden kalkmalıdır.

Bizler de Mil-Diyanet Sen olarak, sürekli istismar edilen bu konunun gündemden kalkması için ne gerekiyorsa yapacak ve konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz”

MİKAİL ZEYBEK


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sualtı arkeoloji kazısı için balıkçı ağları temizlendiÖnceki Haber

Sualtı arkeoloji kazısı için balıkçı ağl...

Muğlada hokey ligi 30 Kasımda Menteşede başlayacakSonraki Haber

Muğlada hokey ligi 30 Kasımda Menteşede...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar