USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
ÇEVRE

KÖYCEĞİZ GÖLÜ'NÜ BESLEYEN SU KAYNAKLARI KURUYOR

Muğla’nın Köyceğiz Gölü’nü besleyen Kargıcak Çayı’nı sular yerine zakkum ağaçları kaplarken su birikintisine dönen Namnam Çayı sayesinde gölün su kaynakları kurumaya başladı.  

KÖYCEĞİZ GÖLÜ'NÜ BESLEYEN SU KAYNAKLARI KURUYOR
01-06-2024 14:55
01-06-2024 15:18
MUĞLA

Namnam, Kargıcak ve Yuvarlak Çayların beslediği Türkiye’de tek denizle bağlantısı olan Muğla’nın Köyceğiz Gölü’nde tehlike çanları çalıyor. Gölü besleyen Kargıcak Çayı’nı sular yerine zakkum ağaçları kaplarken, Namnam Çayı da su birikintisi görünümüne dönüştü. Sandras Dağı’ndan doğup Köyceğiz Gölüne ulaşan güçlü suya sahip Yuvarlakçay’da ise yıllardan bu yana süren rant kavgası yaşanıyor. Bölge yaşayanları suyun özelleştirilmemesi için büyük savaş veriyor.

Köyceğiz Göl'ü tektonik bir çukurluğun suyla dolması ve Dalaman Çayı'nın getirdiği alüvyonların körfezin önünü tıkaması sonucu oluşmuş alüvyal set gölüdür.

 

SON DURUMU OĞUZ ALTINBAŞ GÖRÜNTÜLEDİ

Köyceğiz’de yaşayan mimar ve çevreci Oğuz Altınbaş’ın 31 Mayıs tarihinde çektiği fotoğraflara bakıldığında durumun ciddi boyutlardaki tehlikeyi ortaya koyuyor. Altınbaş Yeni Sayfa’dan Mustafa Sarıipek’e yaptığı açıklamada, “Seneler önce coşkuyla akan Namnam Çayı, artık su birikintisine dönüşmüş durumda. Namnam çayının göle ulaştığı yerden Köyceğiz gölünü besleyen en büyük su kaynağı bitmiş durumda. Bunlar Köyceğiz Gölünü yok edecek gelişmeler. Biz halen klima krizini, kuraklık tehlikesini dikkate almayalım. Uyanalım artık” dedi. 

 

KARGICAK ÇAYI ZAKKUM TARLASINA DÖNÜŞMÜŞ

Fotoğrafları çekerken bile büyük üzüntü duyduğunu belirten Altınbaş şunları söyledi: “Köyceğiz gölünü besleyen diğer bir su kaynağı Kargıcak Çayı’nda damla su yok artık ve çay yatağı Zakkum tarlasına dönüşmüş. Köyceğiz gölünü yok edecek gelişmeler yaşanıyor. 'Suyuna sahip çık'manın zamanı belki de geçmiş bile. Köyceğiz Gölünü korumak için ne gerekiyorsa belediye ile işbirliği yapılmalı. Köyceğiz demek göl ve Sığla Ormanı demektir.

Rant makinesi yukarıdan idare ediliyor. Belediye ancak projelere itiraz edebilir ama dinleyen yok. Tek çare halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek. Yukarıdan gelen baskıyı ancak oy kaybetme korkusu belki durdurabilir.”


Editor : Mustafa SARIİPEK (Yayın Danışmanı)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ