Muğla
DOLAR19.0481
EURO20.7722
ALTIN1210.0

SİHİRLİ PARMAKLARIYLA HUZUR SAÇIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SİHİRLİ PARMAKLARIYLA HUZUR SAÇIYOR
Abone ol

Mevlana’nın ‘sen yola çık, yol sana görünür’ sözünden ilham alan 71 yaşındaki Zafer Mat, 3 tekerlekli bisikletinin önüne yerleştirdiği piyanosuyla hayalini gerçekleştirdi. Sanatını sokağa taşıdı. Sihirli parmaklarıyla hayat verdiği notalar Bodrum semalarına huzur saçtı. Mat: “Piyano benim için farklılıkların en güzel birlikteliği. Sokaktaki farklıklar bana ilham veriyor. Yolu sevgiden geçen herkesi bekliyorum”

 

Tekirdağ Çorlu’da 1952’de doğan Zafer Mat’ın müzik yolculuğu, ilkokul çağlarında başladı. Çeşitli enstrümanlar çalan Mat, piyano çalmayı arzuluyordu. Arkadaşlarının desteğiyle hayalini kurduğu piyanosunu aldı. Büyük bir azimle günde yaklaşık 10 saat çalışan Mat, hiç eğitim almadan kendi çabalarıyla piyano çalmayı öğrendi. Sanatını sokağa taşımak için Mevlana’nın ‘sen yola çık, yol sana görünür’ sözünden ilham aldı. Diyar diyar gezdi. Yaklaşık bir yıl önce Bodrum’a taşınan 71 yaşındaki Zafer Mat, piyanosunu üç tekerlekli bir bisikletin önüne yerleştirdi. Sanatını sokaklara taşıdı. Sihirli parmaklarıyla hayat verdiği notalar, Bodrum semalarına huzur saçtı. Müzikseverlerin ruhunu dinlendirdi. Minik yürekler huzurla doldu. Farklı kesimler, O’nun notlarında hayatlarından esintiler buldu, hatıra defterine övgü dolu sözler yazdı. Yerli yabancı turistlerden yoğun ilgi gören Mat, büyük takdir topladı. Fotoğraf ve video çekmek isteyenler sıraya girdi. Mat, yaz kış vatandaşlara müzik ziyafeti sunuyor.

FARKLILARIN EN GÜZEL BİRLİKLETİĞİ

Piyanonun farklılıkları bir araya getirdiğini ortaya çok güzel şeyler çıkardığını ifade eden Mat, “Piyano benim için farklılıkların en güzel birlikteliği. Farklı renklerin bir araya geldiğinde ne kadar muhteşem tabloyu ortaya çıkardığını gördüm. Hayat farklılıklarla güzel. Benim için yaşam felsefesi. Müzik bence tanrının bir sesidir” dedi.

YOLU SEVGİDEN GEÇEN HERKESİ BEKLİYORUM

Bodrum’da belediye meydanında müzik ziyafeti sunan Mat, “Mevlana’nın ‘yola çık, yol görünür’ sözü bana ilham kaynağı oldu. Yaşadığım acılar en iyi öğretmenim oldu. Sokakta olmamın nedeni piyanoyu sevdirmek. Sokakta olmaktan çok mutluyum. Eğlence ağırlıklı bir ortamda olağanüstü bir ilgiyle karşılaştım. Bu kadarını beklemiyordum. Bu beni çok mutlu etti. Yerel yönetimin çok samimi desteğini gördüm. Yolu sevgiden geçen herkesi bekliyorum. Hatıralarla yaşıyorum” diye konuştu.

DEPREMZEDE ÇOCUKLARLA ÇALMAK İSTİYORUM

Deprem bölgesinde piyano çalarak çocukları travmalardan uzaklaştırmak isteyen Mat, “Depremde büyük yıkım yaşadık. Depremzede misafirlere beni çok dinliyor. Depremzedeler inanılmaz ilgi gösteriyorlar. Müziğin yapıcı ve olumlu etkisini gördüm. Ülkede herkes elinden geleni yaptı. Ben de çocukları yanıma alıp, deprem bölgesinde piyano çalmak istiyorum. Müzik olağanüstü bir güç, ruhen destek olmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

MİKAİL ZEYBEK


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sıfır atık biriktirme ekipmanı satın alınacaktırÖnceki Haber

Sıfır atık biriktirme ekipmanı satın alı...

DEPREM BÖLGESİNDE YURTTAŞIN HÂLÂ ÇADIRI YOKSonraki Haber

DEPREM BÖLGESİNDE YURTTAŞIN HÂLÂ ÇADIRI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar