marmaris yeni sayfa
20-09-2019
Canan Baykız

Canan Baykız

Başkalarının hataları ile Aziz olunmaz!

Çehov'un çok sevdiğim bir sözüdür başlık niyetine okuduğunuz. Çehov'u severim çünkü bir fikirdir bir kavramdır ortaya attığı ve beni düşündürür, saatlerce ona vakit ayırabilirsiniz.

 

Yalnız tuhaf değil mi Çehov'un sözünü aklımda tezahürat ederken, tipi nasıldı? Arabası ne markaydı? Kimler ile düşüp kalkardı? Fotoğraf karesinde kimleri ziyaret ettiği görülmüş o'cu bu'cu muymuş? Domatesi sevmez miymiş? Karısı hariç sevgilisi var mıydı? Rus olmaktan gurur duyar mıymış? Bu sorular gelmez hiç aklıma.

 

Çehov'un hayatıma bir katkısı şüphesiz  vardır. Bütün bu sorulardan bağımsız! 

 

Bana der ki; başkalarının yapmadıklarını sıralamak ile vakit harcama, kendi yaptıkların ya da yapamadıkların seni "aziz"yapacak. Yani herkes bu hayatta kendi kitabını yazıyor. Ayşe vatan haini diye ilan edilince sen vatansever olamıyorsun maalesef ! Ahmet'in karısını aldatıyor olması ortaya çıkınca seni "sadakat timsali" olarak seçmiyorlar üzgünüm. Dolayısıyla ağzınıza doladığınız basit insan eğlencesi dedikodular siz ölünce size bu dünyada kalma şansını da tanımaya yetersiz!  

 

Çehov'un kişileri değil kavramları tartışan tartıştıran sözleri 1904'te ölmüş olmasına rağmen 2019'daki bu satırlarda ona yer bulduran.

 

Kişileri konuşanlar bilsinler kibirleri ile unutulacaklar, gömülecekler. 

 

İçinde yaşadığımız çağın da en büyük hastalığı bu! Maddelerden aldığımız güçle manayı parçalamak istiyoruz. Maddedir oysa parçalanan manaya hiçbir şey olmaz! Güç aldığınız yerden güç kaybedersiniz. Haresedir bu.

 

"Beni eleştiremezsin!", adın geçti mi? Niye sinirden yaktın sigarayı? 

 

Çünkü içinden bilip yanlış yaptığını  savunamayacakların, eksiklerin var. Fakat devam ediyorsun bir hırsla! Bu yüzden eleştirilere tahammülün yok !Özgüvenin dipte..! 

 

Kavramları değil insanları bu nedenle konuşuyorsun. "Bağırır üste çıkarsam kimse beni eleştirmeye cüret edemez" diyen halin bundan...

 

Ama korkun da bundan- ya ortaya çıkarsa gölgemin benden büyük olduğu?-

 

Korkma! Dedikodudan zevk alışından belli zaten küçüklüğün, faydan yok dünyaya, bir böcek kadar bile değilsin önüne katıp dünyayı dışkıdan temizleyen!Hani o tiksinerek baktığım. .

 

Ah insanoğlu ahh...Sen bu hallere ne zaman düştün? 

 

Dinince dinlen e mi?

 

Aşkınız Baki olsun....

 

Bu makale 2346 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI