USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
ÇEVRE

DUBLE YOL İÇİN ORMANI, ANTİK KENTLERİ, KÖYLERİMİZİ YOK ETMEYİN

Finike-Demre-Kaş-Kalkan duble yol projesinin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte Kaş Kültür Ve Çevre Derneği, “Duble yol için ormanı, antik kentleri, köylerimizi yok etmeyin. Mevcut yolu iyileştirin” başlığı altında imza kampanyası başlattı.

DUBLE YOL İÇİN ORMANI, ANTİK KENTLERİ, KÖYLERİMİZİ YOK ETMEYİN
07-06-2024 15:11
10-06-2024 10:55

Finike-Demre-Kaş-Kalkan duble yol projesinin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte Kaş Kültür Ve Çevre Derneği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Antalya Belediyesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kaş Belediyesi’ni muhatap alarak imza kampanyası başlattı. 25 bin imza istemli Türkçe ve İngilizce “Duble yol için ormanı, antik kentleri, köylerimizi yok etmeyin. Mevcut yolu iyileştirin” başlığı taşıyan kampanyada 20 bine ulaşıldı.

 

GEÇ OLMADAN BU PLANA DUR DİYELİM
 Finike-Demre-Kaş-Kalkan Duble Yol Projesi’nin yeniden gündeme gelmesi nedeniyle başlatılan kampanyada, “Bu proje hayata geçerse, 11 arkeolojik sit ve 9 koruma alanına doğrudan ya da dolaylı olarak zarar verecek, 66 bin 073 adet ağaç kesilecek. İnsanın, ağacın, kuşun sesini duyun! Mevcut yollar geliştirilsin, yıkım projesi iptal edilsin! Finike’den Kalkan’a Likya coğrafyasını, tarlalarımızı, köylerimizi, tarihi değerlerimizi ve doğamızı katleden yeni bir duble yol istemiyoruz! Büyük bölümü üç şeritli olan mevcut yolun genişletilerek iyileştirilmesini istiyoruz! Genişliği en az 60 metreye yayılan duble yolun etki alanında ve yakın çevresinde yer alan doğal ve kültürel varlıklarımız sayısı bu projenin iptal edilmesi için tek başına yeterlidir” denildi.

 

DUBLE YOL HERŞEYE ZARAR VERECEK

Duble yolun 11 arkeolojik sit ve 9 koruma alanına doğrudan ya da dolaylı olarak zarar vereceğinin de belirtildiği açıklamada, “Yol, Beymelek Lagünü ve Kaputaş 1. Derece Doğal Sit Alanlarının, Kaş - Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesinin, Istlada/Hoyran antik kentinin içinden geçerek, dünya çapında tanınan Myra antik kenti ve Sura, Kyaneai antik kentlerinin sınırlarından ise teğet geçerek bölgedeki en değerli doğal ve kültür varlıklarımıza zarar verecektir. 

Finike, Demre, Kaş, Akdeniz bölgesinde koruna gelmiş son coğrafyalardan biridir! Bölge, tüm doğal çevre dokusuyla bugüne kadar koruna gelmiş son yerlerden biridir. Duble yolun geçeceği bölge 22’si endemik olmak üzere 454 bitki cinsine ev sahipliği yapmaktadır” ifadelerine yer verildi.

 

LİKYA ORKİDESİ DÜNYADA SADECE BURADA YETİŞİYOR

Açıklamanın devamı şöyle: “Dünyada sadece bu bölgede yetişen Likya Orkidesi, Kaputaş Andızotu, Sürmeli Çiğdemi yayılım alanları üzerinden geçerek bu endemik türlerin popülasyonuna zarar verecektir. Yol güzergahında 118 hektar tarım alanı (yaklaşık 210 futbol sahası), 57 hektar toplam orman alanı (çalı, geniş yapraklı ve iğne yapraklı), 44 hektar zeytinlik alan ve 95 hektar makilik vejetasyon alanı olmak üzere toplam 321 hektar alan tahrip olacak, sadece 26,75 hektar orman alanında 66.073 adet ağaç kesilecektir.

Tarım alanları ve meralar duble yola terk edilecek, köylerin sosyal ve ekonomik yapısı bozulacak!

Demre’de örtü altı tarım ve Finike’de coğrafi işaretli Finike portakalı üretiminin yapıldığı kıymetli tarım topraklarından geçerek bölgedeki çiftçimizi ekonomik kayba uğratacaktır. 

Duble yol çoğu yerde bir bariyer gibi iki katlı bina yüksekliğine ulaşan dolgu üzerine oturarak, hayvancılık ve çiftçilikle geçinen 17 köyde, halkın ata toprakları ve evlerinin üzerinden geçerek doğal ve sosyal hayatı bir bıçak gibi ikiye bölecek, burada yaşayan köylülerimizin ekonomik olarak zarar görmesine sebep olacaktır. Flora üzerine getirdiği yıkımın yanında fauna yani yaban hayatı da (hem yol yapımı sırasında gerçekleşecek patlatmalarla hem de sonrasında doğal yaşamı ikiye bölerek) geri dönülmez şekilde olumsuz etkileyecektir.”

 

İNŞAAT AŞAMASINDA BÜYÜK TAHRİBAT YAŞANACAK

Yol ve tünel yapımı sırasında yapılacak olan patlatmaların Demre için hayati önem taşıyan, hem içme suyu hem de tarım sulamasında kullanılan yeraltı su kaynaklarına zarar vereceği de hatırlatılarak, “Yol yapımı yarma çalışmalarında 19 milyon 680 bin 825 metreküp hafriyat oluşacak. Bu hafriyatın 7 milyon 290 bin 517 m3’ü dolgu amaçlı olarak projede kullanılacaktır. Geriye 12.390.380 metreküp hafriyat/moloz fazlası kalmaktadır. Bu hafriyat fazlası, yığılan molozun yüksekliğinin 10 metre olması durumunda dahi 175 futbol sahası kadar alana ihtiyaç duyulacağını göstermektedir. Projede bu hafriyat için ‘ilgili belediyelerin hafriyat döküm sahalarına taşınacaktır’ denilmesine rağmen üç belediyenin de bu büyüklükte moloz/hafriyat için döküm alanı bulunmamaktadır” denildi.

 

DUBLE YOL, TURİZMİN GÖZBEBEĞİ OLARAK GÖRÜLEN BÖLGE İÇİN YIKIM PROJESİDİR

Açıklamanın devamı şöyle:
* Kaş - Kalkan deniz gören yamaçlarından geçen duble yol sonrasında alan hızlar ranta açılacak ve betonlaşacaktır. Burada kazanan Kaş halkı değil, projeyi çok önceden bilen ve o bölgenin insanından arazileri toplamış olan rantçılar, inşaat firmaları ve sonrasında bölgeye gelip turizm pastasından aslan payını alacak ulusal ve uluslararası firmalar olacaktır. 

Duble yol, Antalya’daki diğer bölgelerden farklı olarak kitle turizmi yerine kültür ve doğal zenginliğine dayalı butik turizmin yaşandığı Kaş’ı kitle turizmine açarak, koruma alanlarına, ÖÇK bölgelerine, arkeolojik sit alanlarına ve bu alanlardaki ekolojik çeşitliliğe zarar verecek Kaş’ın yerel üzerinden işleyen turizm yapısının kökten değişmesine sebep olacaktır. 

Hem kıyı hem dağ kesiminde, üstelik muhteşem manzaralara sahip mevcut alternatif yollar varken duble yol yapılması kamu yararı taşımamaktadır!

DUBLE YOLUN MALİYETİ 2021 YILI VERİSİYLE 2 MİLYAR TL
* Bu rakam güncel olmaması bir yana, yapılacak köprü, viyadük, tünel ve kamulaştırma giderleri maliyetin içinde değildir. 64km yol içinde 11 adet köprü-viyadük, toplam uzunluğu 19km’yi bulan 6 tünel yer almaktadır. Kaş- Demre arasında üç şeritli yol varken ve mevcut yollar iyileştirilebilecekken, coğrafyanın koşullarını olağanüstü zorlayarak bu kadar maliyetli bir yatırımın yapılması kamu yararı taşımamaktadır. 

MEVCUT YOLLAR İYİLEŞTİRİLMELİDİR
*
Kaş’ı transit geçen, ilçe merkezi ile bağlantısı olmayan duble yol için bilirkişi raporunda, mevcut Kaş-Kalkan yolunun 28 dakikada geçildiğini, yeni yolun girişinin ise merkeze 12 kilometre olan Ağullu Mahallesi’nden olacağı için 31 dakika süreceğini ve yerel halkın yüzde 73’ünün bu şartlarda mevcut yolu kullanmaya devam edeceği rapor edilmiştir. Rapora göre yerel halkın dörtte üçünün mevcut yolları kullanmaya devam edeceği ortadayken, duble yol güzergahının mevcut yolların üzerinden ya da mevcut yollara teğet geçtiği görülürken, Demre – Kaş arasında üç şeritli bir yol zaten mevcutken, sadece belli noktaların fiziki ve geometrik standartlarının iyileştirilmesi yeterliyken, yeniden dört şeritli yolun yapılması ekonomik sıkıntılar içinde yaşayan Türk halkına artı vergi yüküdür, israftır!

 

SONUÇ OLARAK
*
Finike, Demre, Kaş, Kalkan halkı olarak mevcut yolların iyileştirilerek, bölgemizin tüm tarihi, kültürel, doğal alanları üzerinde geri dönüşü olmayacak tahribata sebep olacak duble yol projesinin iptalini istiyoruz. Bu talebimize sen de imza at, bize destek ol!
* Süreçte ne olmuştu?
Antalya Valiliği 2017 yılında Kaş – Kalkan duble yolu için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı almıştı. Bu karara karşı açılan dava, davacılar lehine sonuçlanmış, 2021 yılında da ÇED raporu hazırlanmış ve Finike, Demre ve Kaş etapları birleştirilerek halkın bilgisine sunulmuştu.  Bu arada Finike halkının tepkisiyle Finike etabı geçici olarak plandan çıkarılmıştı. Kaş ve Demre’de ÇED toplantısına yoğun katılım gösteren halk, otoyola karşı çıkmış, mevcut yolların iyileştirilmesini istemişti.

2024 yılında ÇED sürecini tamamlamak amacıyla ÇŞİD Bakanlığında İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısı yapılmış, Demre Belediye Başkanı, Finike Belediye Başkan Yardımcısı, Meclis üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar itirazlarını komisyona sunmuş, mevcut yolların iyileştirilmesini talep etmişlerdi.

 

 


Editor : Mustafa SARIİPEK (Yayın Danışmanı)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53