Muğla
DOLAR18.5809
EURO18.4832
ALTIN1028.4

SELİMİYE’NİN ÇİLESİ BİTMİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SELİMİYE’NİN ÇİLESİ BİTMİYOR
Abone ol

 

Turizmin gözde merkezi Marmaris’in Selimiye Mahallesi’nde çile bitmiyor. Doğa harikası mahalle, kaderine terk edildi, unutuldu. Yoğunluğu kaldıramaz hale geldi. Tatil cennetinde kronik hale gelen alt yapı ve fosseptik sıkıntısı giderek büyüdü. Vidanjörler yetersiz kalınca, Selimiye’yi koku sardı. Cennet koy, tekne istilasına uğradı. Enflasyon yerli turisti vurunca, doluluk oranları düştü

 

Turizmin gözde merkezi Marmaris’in Selimiye Mahallesi’nde çile bitmiyor. Doğa harikası turizm cenneti Marmaris'in Selimiye Mahallesi, kaderine terk edildi, unutuldu. Yoğunluğu kaldıramaz hale geldi. Tatil cennetinde kronik hale gelen alt yapı ve fosseptik giderek büyüdü. Su sorununa bir türlü çare bulanamadı. Şebeke suyu sadece evlere yetti. Turistik işletmelere tankerlerle su sağladı.

VİDANJÖRLER YETERSİZ HER YER KOKUYOR

Vidanjörler yetersiz olunca fosseptiğin tarlalara, boş arazilere boşaltıldığı iddia edildi. Hal böyle olunca Selimiye’yi koku sardı, durulamayacak duruma geldi.  Vatandaşlar, “Bu sorunumuz yıllardır çözüme kavuşturulamadı. Bazı arkadaşlar, kendi başının çaresine bakıyor. Fosseptikleri boş arazilere boşaltıyor. Selimiye kokudan durulmuyor. Her yer kokuyor. Bu sorun bir önce çözüme kavuşturulmalı. Selimiye’ye bu durum yakışmıyor” dedi.

6 HALKA KALAMAR 400 TL

Pandemi ve yangınlardan dolayı işleri sekteye uğrayan turizmciler, bu yıl yüksek enflasyonla karşı karşıya geldi. Buna en basit örnek; 6 halka Kalamar 400 TL oldu. Yerli turistin uğrak yeri olan Selimiye’de, doluluk oranları düştü. Normal bir sezonda yüzde 90 olan doluluk oranı yüzde 60’a düştü.

CENNET KOY RESMEN İSTİLA EDİLDİ

Selimiye’ni bir diğer sorunu ise deniz.  Cennet koy, yatlar tarafından resmen istila edildi, plajlar marinaya döndü, denize girecek alanlar sınırlandı. Yöre halkı deniz araçlarının keyfi davrandığını ve kirliliğe sebep olduğunu vurguladı.

ÇAĞ DIŞI SIKINTILAR YAŞIYORUZ

Mahalle yaşayanları, ilgili kurumların ilgisini bekledi, bir an önce bu sorunları çözülmesini istedi. Turistik işletme sahibi, tatil için çok tercih edilen bir bölgede bu su sorunların çözülememesinden yakındı. Suyun anca şebekelere yetebildiğini dile getiren işletme sahibi, "Turizmle geçinen bu köyde suyumuz anca evlere yetiyor. Tankerle su ihtiyacını gidermeye çalışıyorlar. O da bir yere kadar sezon ortasındayız daha” dedi.

 

Bu çağda çağ dışı sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden vatandaşlar şu sözleri sarf etti: "Bunların haricinde hala vidanjörler kullanılıyor. Hiçbir arıtma tesisi yok. Fosseptikler vidanjörlerle çekiliyor. Arıtma tesisi de yok. Bu çağda böyle bir turistik mahalle çağ dışı sıkıntılar yaşıyor. Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) tarafından katı atık bedeli alınıyor.  Ama işletmeler giderlerini fosseptik çağırarak çektiriyorlar. Çöp kutuları bile yeterli değil. Çöp konteynerleri ciddi sıkıntımız. Çöpleri, oraya atmaya gittiğimde çöp dolu oluyor tekrar geri getiriyorum. Çok kötü bir görüntü. Yani bu sıkıntıyı bile çözemediler”

MİKAİL ZEYBEK


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Müzik ve ritim engel tanımıyorÖnceki Haber

Müzik ve ritim engel tanımıyor

AK Parti’li Gökcan:  Kapanan PTT şubelerini açıyoruzSonraki Haber

AK Parti’li Gökcan:  Kapanan PTT şubeler...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar