USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

KEÇİNİN İNADI VE KASAP HAYRİ

03-06-2024

Eski caminin yanında eski hal binası vardı. Çeşme meydanı kapısından girince solda kasaplar, sağ da manav ve karşıda balıkçı. Ortada küçük bir fıskiye.

Eski cami ve hal binasının arkasına Cuma pazarı  kurulurdu. O gün pazara Taşlıca köylüsü kocaman bir erkeç teke (erkek bir keçi) getirdi. Kasaplardan Fehmi’yle pazarlık yaptılar ve teke satıldı.

-Hayri al şu tekeyi mezbahaya götür. Kes getir Pazar iyi hemen satalım

- Tamam abi

İki boynuzunu bir güzel iple bağladı şöyle ipi koluna doladı

-Büşşş….. bışş….çüşşş….dehhhhh… bırehh..brehhh…diye diye hemen şimdiki barlar sokağının bazen dar bazen geniş yollarından geçtiler.

-Hayri nereye teke çokta yiğit canım

-Yiğitliği bitecek Ayşe teyze isteysen budunun bidenesini ayırıveren

-Amcana söyliyen Hayri

-Tamam tamam

Sallan sallana taş binaların arasından kısa yalı köprüsüne geldiler. Köprünün üstünde Barbaros ile Hayriye ellerinde sicim balık avlıyorlardı.

-Gız Hayriye endeki keçi bizi süser gaçalım

Tahta köprü elde bulunan artık tahtalarla kırıldıkça Mehmet amcanın marangozhanesinden getirdiği kısa uzun demeden köprüye çaktığı bir tarafı dar diğer tarafı geniş üstünden geçilebilen hale gelmiş “KISA YALI KÖPRÜSÜ”  efsane köprü

Keçi köprünün orta yerine gelince şöyle bir durdu. Bir sağa bir sola baktı

-Durma le yörü yörü

Hayri önce iple birlikte boynuzlarından çekti olmadı arkasından itti olmadı

-Bene bak valla borda keserim

Mezbahane 20-30 metre tahta köprünün hemen solunda küçük bina. Burada kesilen koyun, kuzu, keçi, dananın kanları dereye akıyor ve balıklar pıhtılaşmış kana geliyorlardı. Balık avlıyan Barbaros ve Hayriye barlar sokağına doğru koştu. İskele sallanıyordu

-Yörü le keçi valla kesrim billahi keserim hem borda keserim Keçi kan kokusunu hissetmiş olmalı k, bir adım atmıyordu. Hayri baktı olacak gibi değil son kez keçiyi boynuzlarından şöyle bir çekti

-Yörüüü…..yörü…..sonra

-Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber dedi. Keçinin boynundaki ipin uzantısıyla ayaklarını bir çırpıda bağladı her zaman belinde hazır olan kasap bıçağını çıkardı.

-Ya Bismillah ya Allah sen istedin inatçı keçi güzelce ölsene sen bıçağı bastı.

Kısa yalı köprüsü hala sallanıyordu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?