marmaris yeni sayfa
11-10-2019
Canan Baykız

Canan Baykız

10. Ulusal Hidroloji Kongresi ilk gün

Bir şehri duymak..Şehrin ihtiyacını anlamak ve o ihtiyaca yönelik çözümler üretmenin peşine düşmek..Güzeldir. 

 

Ve tabi vermek, almaktan daha kutsaldır her zaman.

 

Fakat sürekli alanlar, aldıklarıyla değerlenenler bu dengenin çok dışında..

 

Hafta ortasından sonuna kadar bir kongre yapıldı Muğla 'da.. 10.Ulusal Hidroloji Kongresi..

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü katılmadı ilk gün ne açılış törenine ne de akşamında verilen Gala yemeğine.. Muğla Valiliği 'nden de maalesef katılım olmadı. Protokolde sadece Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün vardı. Böylece tek tek katılması beklenirken yoğun programları dolayısıyla katılamayanları siz daha net fark edersiniz.

 

DSİ Genel Müdürlüğünden çok sayıda değerli isim,  şehirlerde bulunan su idarelerinden temsilcilerle, su üzerine ihtisas yapmış/yapmakta olan akademisyenler geldi Muğla 'ya. 

 

Hatta okyanus aşıp gelenler oldu. Larry Mays ve Yuri Gorokowich gibi. Arizona ve Newyork 'tan. Onların sunumlarında Bodrum vardı. Bodrum'da yaşanan taşkınlar vardı.

 

Dünyada Hidroloji ve suyun tarihi adına yaptığı çalışmaları lütfen internetten araştırın bu iki dünyaca ünlü profesörün. O zaman Muğla 'da ne vardı? Daha net canlanacak gözünüzde.Tabi bu iki ismin suyun ülkemizdeki muhatapları ile aynı çatıda buluştuklarını da koyun, akıl sepetinize.

 

Bir şehri sevmek başkadır şehirden aldıklarınızı sevmek başka..

 

Ben kendi adıma katılım sağlamaktan onur duydum. Türkiye'nin dört bir yanındaki barajlarla ilgili çok değerli bilgiler edindim. DSİ 'nin kendini eleştirdiği ve daha iyi hizmet sağlamak adına verdiği çabayı gördüm. Mesela dediler ki "keşke bu kongreye çiftçiyi de ziraat odalarını da dahil etsek böyle kongrelerimize.Bazen tek taraflı görüyoruz. " bence özel bir değerlendirme ve kimse söylemeden kendini bilmeydi bu cümle. Kurumlar arası iletişimin neden kopuk olduğunu kavradım böylece.

 

Dünyada kuraklık varken bizim israf ettiğimiz yılda 3 milyar ton suyun nasıl ve hangi  nedenle israf olduğunu anlattılar konunun ilgilileri ve yetkilileri. Takipçisi olacağım bir sürü konum var artık.

 

Kuraklık bu kadar artarken benim ülkemde, şehirlerimde taşkınların can alıyor olmasına üzüldüm. Nasıl kayıtsız kalınabiliyor böyle etkinliklere aklım almadı.Doğrusu şehir adına da sevinç ve üzüntüyü aynı anda yaşadım.

 

Hidroloji Kongresini Muğla 'ya taşımakta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tek tek isim vermek bu  yazıya sığmaz eksik kalır. 2 aydır gecesini gündüzüne katıp devam eden işlerinin yanında bu organizasyon için emek veren tepeden tırnağa herkese teşekkür ediyorum. Biliyorum ki şehir için çalışanlar bu yazıda ya da orada burada isimleri duyulsun diye değil dertleri şehir olduğu için çalışıp çabalıyorlar. 

 

Osman Akça, Ahmet Meke,Esma Turan, Hüseyin Atılgan ve tabi ki Nail Yurdakul Muğla basınını temsil ettiler kongrede. Daha kalabalıktık esasen ama yoğun iş temposu malumunuz...

 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün 'e ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Protokolde bir ev sahibi görmek umut verdi onur verdi.

 

Ah şimdi biliyorum diyecekler ki; sizin kongreyle ne alakanız vardı.Benim şehre ilgim var. Olmayanları eleştirme,olan çabayı övme hakkını oradan alıyorum.Bir de yazarım köşe falan işgal ediyorum ya oradan yani, şehrin sahibi var zaten sahip olanı sahiplenmek değil derdim hiç! Bu da burada duruveesin bakem...

 

Aşkınız baki olsun...

 

 

Bu makale 2102 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI