USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Blues Müzik nedir?

15-11-2023

Blues, 19.yüzyılın sonlarında Amerika’daki Afrika asıllı kölelerin tarlalarda çalışırken söyledikleri isyan ve hüzün müziğidir. Blues, o dönemde Amerika’da köle olarak yaşayan Afrikalı insanların kendilerini ifade etme biçimiydi. Afrikalı köleler, Kuzey Amerikalı kolonilerinde çalışmak üzere getirildiklerinde, müzikal geleneklerini de beraberlerinde getirdiler. Onların müziklerinde vokal uyumlu  olan dini şarkılar ve iş şarkıları yer almaktaydı. İş şarkılarında yapılan iş ile müziğin bir ritim uyumu vardı. Blues, genellikle gitar ve piyano eşliğinde solo olarak söylenmekteydi.
Blues Müziğinin Gelişimi

Blues, aynı Jazz müziğinde olduğu gibi Mississippi deltasında doğmuştur.  Jazz müziğin aksine Blues, belli bir döneme kadar Güney bölgesinin dışına yayılmamıştır. 19. yüzyılın sonuna kadar Amerika büyük ve kırsal bir ülkeydi . 20. yüzyılın başlarında çok sayıda insan sanayi kentlerine taşınmaya başladı. İç Savaş'tan ve kölelerin kurtuluşundan sonra, Blues müziği söyleyen ve çalan insanlar ülkenin farklı bölgelerine yayıldılar. Birçok eski köle, güney eyaletlerinin pamuk tarlalarından, Chicago ve Detroit gibi kuzey şehirlerine taşındı ve burada Blues ile popüler oldular. 1950’lerde Blues, siyahilerin gittiği kulüp ve barlarda çok popülerdi. O dönemde bazı Blues türleri Jazz’dan etkilenmişti. 1960’larda ise Blues, Amerika’nın ötesine giderek Britanya ve Batı Avrupa’ya yayıldı. Eric Clapton ve Stan Webb gibi bazı gitaristler bu türe özenerek Blues-Rock akımına önayak oldular. Blues, Rock müziğin ortaya çıkmasındaki en büyük itici güç olmuştur.

Neden Blues Müziğine “Blues” denildi?

Blues Müziğinin isminin oluşması ile ilgili bir çok farklı teori vardır. Ancak bunlardan en kuvvetli olanı Mavi Hisler[feelings of blue] terimden çıktığıdır. Amerika’da mutsuzluk, kasvetli, kederli ve umutsuzluk gibi bir çok farklı anlama gelmektedir. Bir diğer terim olan “Maviyi Hissetmek”(feeling blue), haksızlıklara yakılan ağıt ve yitirilen yaşamlara duyulan özlem anlamına gelmektedir.  Bu sebep ile Afrikalı kölelerin söyledikleri şarkıların da temasının isyan ve hüzün olması, onların müziğinin adına “Blues” denmesine sebep olmuştur. 

Gospel 

Amerika’ya yayıldıktan sonra burada diğer müzik türleriyle de karşılaşan blues’un alt türleri zaman içinde yaygınlaşmıştır. Afroamerikalıların, Amerikan İç Savaşı sonrası Hristiyanlaşmanın ve özgürleşmenin de etkisiyle kiliselerde şarkı söylemeye başlamalarının ardından gospel tarzı ortaya çıkmıştır. Gospel, yine bir blues müziği türü olan delta blues gibi ölçüsüz değildir. Bu tarzda söylenen şarkılar aslında İncil’den alınma dualardır. Şiir niteliğinde olup ölçüleri vardır. Bununla birlikte Afrikalıların müziğine özgü olan armoni yapıları kullanılır.En önemli Gospel bestecilerinden biri olan Ray Charles ‘ı biliyorsunuzdur.”Hit The Road  Jack” en sevdiğim bestesidir.

Sizler İçin Derlediğim en önemli Blues Müziğin Öncüleri ve Şarkıları 

Muddy Waters – Mannish Boy

B. B. King – The Trill Is Gone

Robert Johnson – Cross Road Blues

Jimmy Hendrix – All Along the Watchtower

T-Bone Walker – Call It Stormy Monday

Eric Clapton – Wonderful Tonight

 

Kaynakça 

İstanblues. (2020, Mayıs). Blues Türleri. 

Kum Saati Blues Club. (t.y.). Blues Nedir?. 

Vikipedi Özgür Ansiklopedi. (2021). Blues.

Yazıcı, İ. Blues Müziğin Doğuşu, Tarihsel Gelişimi ve Öne Çıkan Sanatçıları. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?